Natalia Dworakowska

Natalia Dworakowska

Krótki poradnik jak znaleźć tanie loty w drogie miejsca

Turcja, Grecja, Bułgaria, Egipt i Hiszpania – to najpopularniejsze urlopowe destynacje wybierane przez Polaków. Czy rzeczywiście kochamy te miejsca, czy wybieramy je tylko ze względu na zbyt lekki portfel? Oferty wielu Biur Podróży są bardzo atrakcyjne, ale miejsca na świecie takie jak Malediwy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sri Lanka, Uzbekistan, czy Indie wydają niebotycznie drogie i odległe. Myślimy, że to tylko kierunki dla najbogatszych i na pewno są poza zasięgiem naszej ręki. Czy rzeczywiście tak jest i jedynie co pozostało nam, to marzyć o takich podróżach? Przekonajmy się, jak znaleźć tanie loty w drogie miejsca.


Linia lotnicza Wizzair otwiera się na nowe kierunki 

Jeszcze kilka lat temu tanie linie lotnicze nie umożliwiały bezpośredniego latania z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednak ostatnie 3 lata stały się przełomowe i już teraz możemy bezpośrednio polecieć WizzAirem z Krakowa do Abu Zabi, a stamtąd za nieduże sumy w porównaniu do innych linii lotniczych, dostać się do pozostałych zakątków świata, jakimi są Arabia Saudyjska, Kuwejt, Oman, ale i Uzbekistan, Kazachstan, a nawet Sri Lanka i Malediwy! Kto by pomyślał? Oczywiście tych kierunków jest o wiele więcej, a to dopiero początek. 

Na początku był to znany nam wszystkim Dubaj, a obecnie jest to stolica – Abu Zabi. Chociaż od prawie 10 lat firma lata również ze swojej głównej siedziby, czyli z Budapesztu, a żeby dostać się do Budapesztu z jakiegoś większego miasta, to już rzut beretem.


Jak znaleźć tanie loty w drogie miejsca z WizzAir? 


Najpierw wyszukaj tani lot do Abu Zabi

Korzystanie z tanich linii lotniczych wymaga nieco więcej cierpliwości. Ceny są zależne od popytu. Jeśli więc masz możliwość elastycznego wyboru terminu, Twoje szanse na uzyskanie świetnych cen, znacznie wzrastają. 

 1. Najpierw na stronie znajdź tani lot z Krakowa (lub innego miasta w Europie jeśli Ci bliżej) do Abu Zabi. Najniższa cena lotu z Krakowa w jedną stronę wynosi ok. 389 zł, a z Budapesztu, Bukaresztu i Sofii ok. 250 zł. 
 2. Ważne! Zanim przejdziesz do wyszukiwania, zaznacz opcję „Elastyczność w wyborze dat”. Masz wtedy możliwość rzutu na ceny w poszczególnych miesiącach. 
 3. Sprawdź również opcję z powrotem. 

Jakie są pozytywne aspekty rezerwacji tanich linii lotniczych? Nie musimy od razu kupować biletu tam i z powrotem. Wracając, możemy wybrać inne miasto i przy tym więcej pozwiedzać. Jeśli nie masz zamiaru wracać, to możesz kupić bilet tylko w jedną stronę (nucąc przy tym: “One way ticket to the blues”). Ceny rosną najczęściej 2-3 tygodnie przed lotem. Chociaż to wszystko zależy od popytu i perełki mogą zdarzyć się na kilka dni przed lotem. 


W jakie egzotyczne miejsca możesz polecieć, nie wydając fortuny?

Jeżeli znajdziesz już lot do Abu Zabi w dobrej cenie, wybierz kolejne fantastyczne miejsce do zwiedzania. Może to być np.:

 • Armenia (ok. 200 zł)
 • Azerbejdżan (ok. 200 zł) 
 • Bahrain (ok. 240 zł)
 • Egipt (ok. 150 zł)
 • Gruzja (ok. 200 zł)
 • Jordania (nawet ok. 70 zł)
 • Kazachstan (ok. 250 zł)
 • Kuwejt (ok. 120 zł)
 • Malediwy (ok. 350 zł) 
 • Oman (ok. 60 zł)
 • Arabia Saudyjska (ok. 120 zł)
 • Sri Lanka (ok. 350 zł) 
 • Uzbekistan (ok. 300 zł)

W zależności od kierunku, jesteś w stanie zamknąć się w 1200-1500 zł w obie strony, biorąc pod uwagę lot z Polski, a w dodatku zwiedzić Abu Zabi i Dubaj. Przejazd z Abu Zabi do Dubaju autobusem to koszt ok. 35 zł w jedną stronę, a jazda nim zajmuje ponad 2 godziny. 


Gdzie jeszcze niedługo polecimy z WizzAir? 

Tanie loty są częścią strategii bogatego w ropę emiratu mającej na celu zwiększenie turystyki i innych kluczowych sektorów gospodarki niezwiązanych z ropą.

„Dzięki naszej współpracy z WizzAir staramy się wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na tanie podróże i wspierać dalszy rozwój Abu Zabi jako światowej klasy celu kulturalnego i turystycznego”.

Mohamed Hassan Al Suwaidi, CEO ADDH

Na początku WizzAir skupiał swoją uwagę na lotach z Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia do Abu Zabi odbywały się tylko z niej. Teraz firma otwiera się na coraz to nowsze rynki.

Szacuje się, że w kolejnych miesiącach WizzAir Abu Zabi umożliwi podróżowanie do takich orientalnych kierunków jak Indie. Na razie firma jest trakcie uzyskiwania specjalnych koncesji od władz indyjskich. Jeśli zostaną one udzielone, przewoźnik na pewno zacznie działalność w tym regionie. 

Już w 2023 roku prawdopodobnie będzie otwartych aż 19 nowych połączeń z Europy do trzech miast Arabii Saudyjskiej – Ad-Dammam, Dżudda i Rijad.


Konkurencja

Oczywiście to nie jest tak, że tylko z WizzAir możecie tanio latać w pozostałe zakątki świata z Abu Zabi. Zdecydowaną konkurencję stanowi Air Arabia, która zaczęła swoją działalność w podobnym czasie i również ma swoją siedzibę w Abu Zabi (podobnie jak flydubai). W tym regionie świata jest sporo siły roboczej z krajów takich jak Indie, Pakistan, czy Filipiny. Zazwyczaj decydują się oni na wybór tańszych linii lotniczych takich jak: Air India, Spice Jet, Cebu, Pacific, Pakistan, Airblue, więc my też możemy z nich skorzystać.


Jakie są ciemne strony latania z WizzAir?


O tym, jakie są wady latania tanimi liniami lotniczymi już pisałam w artykule Jak znaleźć tanie loty, a więc w skrócie:


1. Cena zawiera tylko mały bagaż podręczny 

Więc jeśli chcesz dokupić dodatkowy bagaż, przy każdym locie musisz za niego zapłacić. Dlatego my, podróżnicy, którzy lubią tanio podróżować, doskonale zdajemy sobie sprawę, że musimy tak ograniczyć nasz ekwipunek, by zmieścił się w  małym plecaczku. Nigdy nie zapomnę podróży na przełomie lutego i marca, kiedy przemieszczałam się z małym plecakiem po 4 krajach, w tym trzech z totalnie różną temperaturą: Polska, Niemcy, Grecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie – i to jeszcze z laptopem! 


2. Ciężko o wsparcie podczas zmiany lotu 

O ile z Ryanairem może dogadać się na czacie, o tyle z WizzAirem praktycznie nie ma takiej możliwości, a dzwonienie na infolinię jest bardzo drogie. Często może okazać się, że będzie kosztować więcej niż sam bilet. Dobrą wiadomością jest to, że anulowanie lotu oznacza możliwość zwrotu pieniędzy, voucheru o wartości 120% wydanych środków lub lotu w innym wyznaczonym przez przewoźnika terminie. W przypadku opóźnień, otrzymamy smsy i maile. Gdy nasz lot zostanie odwołany z dnia na dzień albo już czekamy na lotnisku, można wypełnić specjalny formularz na stronie. Trochę to wszystko trwa, więc trzeba być cierpliwym. W porównaniu do takich linii jak Emirates, gdzie możesz zadzwonić 24/24 jeśli znasz angielski, to niebo a ziemia, ale coś za coś. 


3. Odwołanie jednego lotu najczęściej oznacza brak zwrotu pieniędzy za kolejny lot 

Jeżeli już kupisz bilet np. z Krakowa do Abu Zabi i z Abu Zabi do Kuwejtu i anulują Ci ten pierwszy, bardzo nikłe szanse, że odzyskasz pieniądze za drugi lot. Możesz dzwonić, ale to jest bardzo droga impreza. Chociaż tak naprawdę wszystko zależy od warunków w jakich to się odbyło. Więcej informacji znajdziesz na stronie WizzAir.


Mimo, że dużo nowych kierunków jest otwartych, to pamiętajmy również o dodatkowych kosztach takich jak zrobienie wizy (jej koszt może wynosić nawet kilkaset złotych). Mam tylko nadzieję, że kraje, w których są takie horrendalne koszty wizy, będą miały chrapkę na więcej turystów. Może przez to zlikwidują ograniczenia, dzięki czemu łatwiej i taniej będzie podróżować w niektóre regiony. 

Czy masz zamiar polować na bilety w atrakcyjnej cenie? A może jednak wolisz jak wszystko jest pewne, chociaż trzeba wtedy zapłacić więcej? Niezależnie od tego jakim typem podróżnika jesteś, daj znać jaką egzotyczną podróż tego planujesz!

Natalia Dworakowska

Natalia Dworakowska

Dodaj komentarz