Natalia Dworakowska

Natalia Dworakowska

39 wskazówek, jak i gdzie znaleźć tanie loty?

Bilety lotnicze stanowią bardzo dużą część naszych wydatków. Każdy z nas na pewno ma znajomych, którzy za przysłowiowe “grosze” polecieli gdzieś. Ty też możesz. W tym artykule chcę się z Wami podzielić wiedzą, jak znaleźć tanie loty. Od razu zaznaczam, że nie ma na to magicznego sposobu, specjalnej strony ani nic z tych rzeczy. Natomiast ten poradnik jest przewodnikiem, z którego dowiesz się:

 • Kiedy jest tanio, a kiedy drogo?
 • Jak złapać okazję taniego biletu lotniczego?
 • Gdzie szukać najlepszych ofert biletów lotniczych?
 • Czy trzeba kupować bilet pół roku wcześniej, żeby było taniej?
 • Gdzie są lotniska z najlepszymi ofertami i jak do nich dotrzeć?
 • Jak planować lot, żeby wyszło najkorzystniej cenowo?
 • Co zrobić w przypadku długiej przesiadki?
 • Na co uważać podczas tanich lotów?
 • Kiedy loty są tanie, a kiedy drogie?

Ceny lotów są naprawdę zróżnicowane. Jednego razu możemy polecieć np. za 1500 zł do Bangkoku w dwie strony, a kiedy indziej za 3500 zł. Kiedy jest drogo, a kiedy tanio? Co ma na to wpływ?

Oczywiste jest, że miesiące, w których jest dużo turystów, kiedy jest duży popyt, będą droższe. Do słonecznych krajów polecimy taniej zimą, tam, gdzie wilgotno, taniej będzie w porę deszczową, czyli w czasie naszych wakacji.

Podam średnie ceny kształtujące się w różnych regionach świata. Wiadomo, że można zawsze znaleźć taniej, ale jak już trafiliście na taką ofertę, oznacza to, że cena jest atrakcyjna, jak drożej, to po prostu przepłacacie. Ceny dotyczą lotów dwustronnych. Kiedy jest w miarę tanio?

AZJA 1400-2200 zł
Armenia, Azerbejdżan, Tajlandia, Malezja, Singapur, Filipiny, Japonia, Wietnam, Indie, Chiny, Tajwan, Korea Południowa, Sri Lanka

BLISKI WSCHÓD – 250-1000 zł
Turcja, Maroko, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Cypr, Izrael, Jordania, Iran

AUSTRALIA 2500-3500 zł

AMERYKA PÓŁNOCNA 800-2000 zł
Stany Zjednoczone, Kanada

AMERYKA POŁUDNIOWO-ŚRODKOWA 1500-2500 zł
Kolumbia, Brazylia, Peru, Panama, Argentyna, Wenezuela, Kuba, Gwadelupela, Martynika, Portoryko

AFRYKA 1800-3000 zł
Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Gwinea, Gambia, Nambia, Republika Południowej Afryki (RPA), Tanzania, Etiopia, Kenia

EUROPA 80-300 zł
Ceny dotyczą całej Europy, nieważne do jakiego kraju chcemy lecieć.


Jak znaleźć tanie loty?

Trzeba szukać na różnych stronach, o których napiszę w następnym akapicie. Różnice potrafią być kolosalne. W momencie pisania tego artykułu poluję na tani bilet lotniczy z Dubaju do Berlina. Na jednej stronie najtańszy bilet za 214 euro, na drugiej 115 euro. Dlatego nie można ograniczać się do jednego źródła.

Po drugie, trzeba sprawdzać ceny biletów lotniczych w różnych dniach tygodnia o różnych godzinach. Ceny potrafią się zmieniać nawet kilka razy w ciągu dnia. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, to niestety musimy poświęcić czas na szukanie.

Warto sprawdzać ceny w trybie tzw. „incognito”, czyli przeglądać w trybie prywatnym. Urządzenia zawsze zapamiętują, co wyszukiwaliśmy i następnym razem mogą podsunąć nam specjalnie wysoką cenę. Czasem to działa, czasem nie. Jak go włączyć? Wpisz w Google „tryb incognito” + nazwa Twojej wyszukiwarki np. Chrome.

Kolejnym sposobem na oszukanie systemu jest zmiana kraju i waluty. Czyli zamiast szukać z polskiej strony, sprawdźcie z niemieckiej albo z hiszpańskiej. Porównajcie ceny. Często są inne. Jak to zrobić? Zamiast wpisać np. www.google.pl, wpisz www.google.de (niemiecka). Nie chodzi o to, żeby sprawdzać Google, tylko stronę z biletami lotniczymi, na którą wejdziecie.

Zazwyczaj jest tak, że najtańsze bilety lotnicze są, jeśli kupujemy bilet „tam i z powrotem”. Ale to nie jest reguła, o której sama się przekonałam. Czasami np. warto polecieć do jakiegoś miasta, po drodze sobie zwiedzić drugie i z niego wrócić. Przykład? Warszawa-Barcelona, Madryt-Gdańsk. Wszystko zależy od tego, gdzie jest taniej.

Paradoksem jest, że często tanie loty są z dodatkowymi przesiadkami (1-3). Są dużo tańsze, niż te, które nie mają przesiadek i są bezpośrednio. Czyli za 1 lot płacimy więcej niż za 3. Nie mam pojęcia, jak działa ten algorytm i jak na tym linie lotnicze zarabiają, ale jeżeli nie macie problemu z tym, żeby trochę poczekać, można skorzystać.

Warto zapisywać się do newsletterów na różnych stronach internetowych, dzięki czemu możemy otrzymywać wiadomości o tanich lotach i promocjach.

Jeśli marzy nam się np. Bali, najlepiej polecieć do taniego miejsca w Azji, a stamtąd tanią linią lotniczą na Bali. Wychodzi dużo ekonomicznej. W ten sposób również warto kombinować.


Strony z najtańszymi lotami

GOOGLE FLIGHTS
Może nie jest to wyszukiwarka, która zawsze pokaże nam najtańsze loty, ale pozwala mniej więcej uzmysłowić, jak kształtują się ceny w bardzo przejrzysty sposób. Musimy mieć przygotowane miejsca, z których chcemy lecieć i dolecieć.

SKYSCANNER
Jest możliwość wybrania miejsca, z którego chcemy lecieć np. z Warszawy do gdziekolwiek i wybrania najtańszego miesiąca. Opcja dla tych, którzy gdzieś by polecieli, ale nie wiedzą gdzie. Często można znaleźć też bardzo dobre okazje.

MOMONDO
Tutaj naprawdę trafiają się niesamowite okazje, jakich nie znajdziecie na innych stronach. Ceny zmieniają się w kosmicznym tempie. Czasem na korzyść, czasem na niekorzyść. Można wybrać 3 różne miasta, z których chcemy lecieć, także zakres kilku dni, a nie konkretną datę. Jednak radzę wybierać jedną miejscowość i jedną datę, bo czasami dzięki temu mamy lepszą ofertę, niż jak wybieramy dużo opcji. Chyba wtedy automat sobie nie radzi.

KIWI
Kolejna strona z tanimi lotami. Również można wybrać kilka miejsc, z których chcemy lecieć. Dostępna jest także mapa, gdzie widać jak kształtują się ceny w danych krajach.

PODRÓŻE Z HUBERTEM
Niesamowity Polak, który wyszukuje ciekawe oferty, więc jak ktoś jest leniwy i nie chce za bardzo szukać tanich lotów, tutaj dostaje wszystko na tacy. Problem jest taki, że trzeba działać bardzo szybko, bo ktoś może nas wyprzedzić i pula tanich biletów może zostać z prędkością światła wyczerpana.

TANI LOT
Jest to grupa na Facebooku, gdzie ludzie znajdują tanie bilety lotnicze i dzielą się z innymi. Również opcja dla leniwych i również trzeba działać szybko. Raz widziałam ofertę na Malediwy za 143 euro, czy Karaiby za 724 zł.

CZARTER TUI
Pełno pereł bezpośrednich z polskich miast. Im później kupujesz, tym tańszy bilet. Są to oferty tzw. „last minute”. Można znaleźć nawet Dubaj za 499 zł w dwie strony bezpośrednio, czy Phuket w Tajlandii za 1599 zł. Trochę ryzykowna opcja kupować bilety kilka dni przed wyjazdem, ale jak ktoś może sobie na to pozwolić, dlaczego nie?

Pozostałe strony z tanimi lotami:
OPODO
FLY4FREE
KAYAK
AZAIR

Tutaj możesz kupić bezpośrednio tanie loty:
RYANAIR
WIZZAIR
AIRASIA

Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze te kilka złotych, to polecam LetyShop, gdzie możesz uzyskać kilka % zwrotu za zakupione bilety lotnicze.


Czy trzeba kupować bilet pół roku wcześniej, żeby było taniej?

Kiedyś tak było, że im wcześniej, tym taniej. Bardzo często obserwuję ceny biletów lotniczych w różnych miejscach i powiem Wam, że teraz zależność jest odwrotna. Nie jest to na 100%, bo czasami zdarzają się odstępy od reguły. Kiedy więc kupować najlepiej? To jest bardzo ciężkie pytanie, bo nigdy nie wiemy ile biletów już zeszło.

Linie lotnicze wiedzą, że my myślimy, że trzeba kupić bilet wcześniej, dlatego specjalnie ustawiają wysoką cenę na początku, a ludzie się boją, że loty zdrożeją jeszcze bardziej i działając pod chwilą emocji i kupują.

Sama miałam kilka sytuacji, że myślałam, że jak kupię np. 10 dni wcześniej to będzie optymalnie, a tutaj po 2 dniach 10 euro taniej, czyli 44 zł. Byłam trochę wkurzona i potem już nie sprawdzałam, żeby się bardziej nie denerwować. Nie ma na to reguły. Czasami 1-2 dni przed odlotem cena jest bardzo niska, bo linie nie mają dużo chętnych pasażerów na lot.

Najlepiej po prostu zobaczyć, czy cena się wyróżnia w porównaniu do innych dni. Jeśli widzimy, że codziennie jest 350 zł, a tylko 2 razy w miesiącu 50 zł, oznacza to, że to jest dobra cena. Na Google Flights można to łatwo dostrzec.

Sami sprawdźcie. Google Flights i loty w tym albo następnym miesiącu jak kształtują się ceny, a jakie one są za 3-4 miesiące. Zobaczycie kolosalną różnicę.

Osobiście myślę, że najlepiej kupować bilety lotnicze 15-50 dni przed odlotem. Jeżeli już nam się trafi jakaś perełka wcześniej, warto ją zakupić i nie czekać.


Gdzie są lotniska z najlepszymi ofertami i jak do nich dotrzeć?

Czasem lepiej odbyć lot z innego miasta nie tylko w Polsce, ale z innych krajów. Na przykład właśnie tanie loty do Ameryki Południowej i do Stanów Zjednoczonych są z Niemiec. Opłaca się wtedy wziąć busa albo podjechać samochodem np. do Berlina i cenowo wychodzi to dużo lepiej. Różnice w biletach z Polski i Niemiec niekiedy wynoszą 1000-2000 zł.

Tutaj kilka lotnisk w pobliżu, z których loty są często tanie:
– Berlin
– Praga
– Kijów
– Wilno
– Frankfurt

Jak dotrzeć do tych miejsc? Tutaj znajduje się świetny poradnik!

Podam jeszcze kilka miast z Europy. Może ktoś z Was akurat tam mieszka albo znajdzie ciekawą ofertę lotu z Polski, a przy okazji zwiedzi to miejsce.
– Amsterdam
– Paryż
– Barcelona
– Wiedeń
– Budapeszt


Jak planować loty żeby było najkorzystniej cenowo?

Tak jak już wcześniej wspomniałam, do różnych miast i z różnych miast powroty. Wejdźmy sobie na Skyscanner i zobaczmy, gdzie jest tanio z Warszawy. Załóżmy, że do Aten. Potem znowu sprawdzamy, gdzie z Aten. Powiedzmy, że do Dubaju, a z Dubaju do Budapesztu, a stąd to Gdańska. Czyli nie dość, że zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy, to jeszcze zwiedzimy kilka krajów. Warto spojrzeć na to z takiej strony.

Ciężko też o dobrą ofertę w konkretniej dacie, jaką chcemy. W tej kwestii musimy być elastyczni, jeżeli zależy nam na dobrym dealu.


Co zrobić w przypadku długiej przesiadki?

Często jak widzę długą przesiadkę w normalnym godzinach, to się nawet cieszę, bo jest to możliwość, żeby wyskoczyć na miasto i przy okazji zwiedzić coś dodatkowo. Upewnijmy się tylko, czy nie potrzebujemy płatnej wizy, bo wtedy to się nie opłaca. Niektóre kraje oferują np. 48 godzinne darmowe wizy, więc warto podczas takiej okazji skorzystać. Jeszcze część lini, przy przesiadce iluś godzin, oferuje darmowy nocleg np. Qatar Airways.


Na co uważać podczas tanich lotów?

Mówi się, że chytry 2 razy traci. Zgadza się. O co tutaj chodzi? Na co uważać podczas tanich lotów?

1. ODLEGŁOŚĆ LOTNISKA DO CENTRUM
Widzimy świetną okazję, Oslo w Norwegii za 80 zł. Piękny kraj, świetna okazja! Nic tylko brać! Czy rzeczywiście? Uwaga. Odległość lotniska do centrum wynosi 120 km i w 2 strony transport kosztuje 160-640 zł, czyli co najmniej 2 razy tyle, co sam bilet lotniczy. Dlatego zawsze sprawdzajcie jakie są ceny transportu z Waszego lotniska do centrum.

2. CENY W DANYM KRAJU
Często też jest tak, że tanie loty są do drogich krajów, a drogie loty do tanich krajów. Wróćmy znowu do naszej Norwegii. 40 zł kosztuje najtańszy kebab, a gdzie tu mowa o reszcie, kiedy podróżujemy z całą rodziną? Atrakcje, ceny zakwaterowania…

3. TYLKO BAGAŻ PODRĘCZNY
Prawie zawsze podczas tanich lotów mamy możliwość wzięcia tylko małego bagażu o określonych wymiarach w zależności od lini. Dodatkowy kosztuje czasem kilka razy więcej niż sam lot. Więc mamy 2 możliwości: albo pakujemy się skromnie albo dokupujemy dodatkowy bagaż i wtedy wcale tak tanio nie wychodzi. Można umówić się z kilkoma osobami i dokupić jeden bagaż. Do bagażu podręcznego też nie możemy zabrać płynów powyżej 100 ml.

4. DODATKOWE KOSZTY
Jeśli chcecie jakąkolwiek usługę np. miejsce przy oknie, musicie dopłacić. Często jest też tak, że przy zakupie biletu, pojawiają nam się komunikaty, które nakłaniają do zakupu dodatkowych usług. Musimy być czujni i uważni, żeby przez przypadek ich nie dokupić.

5. ZMIANA BILETU
Okazuje się, że nagle nie możecie lecieć, więc myślicie nad opcją sprzedaży biletu albo zmiany daty. Niestety jeśli chcemy zmienić właściciela biletu, trzeba dopłacić nawet 500 zł, a zmienić daty się nie da, więc nie pozostaje nam nic innego jak znaleźć kupca (choć marne szanse przy takiej cenie) lub zrezygnować z lotu i zaakceptować sytuację.

6. BRAK PRZEKĄSEK I NAPOJÓW
Tanie linie lotnicze nie oferują żadnego prowiantu w cenie biletu, ale jest możliwość kupienia takich przekąsek w samolocie. Ceny są wysokie, dlatego najlepiej zabrać jedzenie ze sobą.

Myślę jednak, że nie powinniśmy się obrażać na brak tych udogodnień. Zawsze coś kosztem czegoś innego. Chcemy tani bilet, to musimy się z tym liczyć.


PODSUMOWANIE

Znalezienie taniego biletu lotniczego to trochę sztuka i naprawdę trzeba się nagłowić i poświęcić mnóstwo czasu żeby znaleźć dobrą ofertę. Nie ma na to żadnego czarodziejskiego patentu i magicznej strony, gdzie wszystko jest za grosze. Tanie loty czasem są też niekomfortowe i sami musimy zdecydować co się bardziej opłaca: wzięcie pierwszego lepszego lotu bez marnowania czasu na szukanie w komfortowych warunkach, ale z wysoką ceną, czy może jednak szukanie, szukanie i szukanie? Zaletą jest to, że możesz wydać zaoszczędzone pieniądze na co chcesz, a przy okazji masz frajdę, że udało Ci się znaleźć tani lot.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat taniego podróżowania, zapraszam Cię do przeczytania następujących artykułów:

Jak zorganizować wyjazd od A-Z?
Jak tanio podróżować?

Jaką najlepszą okazję udało Wam się znaleźć 🙂 czekam na Wasze komentarze odnośnie artykułu. Czy był dla Was pomocny? Jeśli czujecie niedosyt, zachęcam do przeczytania drugiej części Jak znaleźć tanie loty w drogie miejsca.

Natalia Dworakowska

Natalia Dworakowska

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Daniel

  Zaczynam przygodę z podróżami, przeglądm wyszukiwarki lotów i uczę się. Te wskazówki dużo mi pomogły!

 2. Mariusz

  Ciekawy i bardzo pomocny artykuły, super!

 3. Tadeusz

  Bardzo dobre informacje .Dziekuję

 4. natka

  Bardzo dziękuję za miły komentarz 🙂

 5. Adam

  Bardzo pomocne i wyczerpujące informacje. Nikogo jeszcze takiego nie spotkałem w internecie z takimi świetnymi poradami. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

 6. Anonim

  bardzo konkretnie i rzeczowo napisane. dziękuję

Dodaj komentarz