Natalia Dworakowska

Natalia Dworakowska

Jak zorganizować sobie wyjazd?

Jak zorganizować sobie wyjazd? Często jest tak, że zakupiona wycieczka kosztuje dużo więcej, jest mniejsza elastyczność jeśli chodzi o zmiany i musimy dostosować się do tego, co znajduje się w programie, ale za to mamy oszczędność czasu, a czas to pieniądz. Zależy czym się kierujemy i jakie mamy oczekiwania. W dzisiejszym artykule powiem jak zorganizować sobie taki wyjazd samemu, gdzie czego szukać i jak trochę oszczędzić.


Transport

Najważniejsze w jaki sposób się tam dostaniemy. Mam kilka ulubionych sposobów w jaki sprawdzam ceny biletów, żeby znaleźć najkorzystniejszą ofertę.


Google Flights

Jak zorganizować sobie wyjazd?
Jak zorganizowac sobie wyjazd?

Przesuwając mapę, sprawdzamy ile kosztuje bilet w danym miejscu. Warto żonglować datami i miastami żeby znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę. Trzeba wziąć pod uwagę to, że czasem bagaż nie jest doliczany do ceny.


Flixbus

Mój ulubiony jeśli chodzi o podróże po Europie, bo jest względnie tani w porównaniu do innych przewoźników autobusowych i ma dużo połączeń.


Wyszukiwarka internetowa

Wpisz w wyszukiwarce Google np. Gdańsk-Berlin. Pojawią się różne strony, gdzie możesz dotrzeć pociągiem, samolotem albo autobusem. Wybierasz najlepszą ofertę, która Ci akurat odpowiada, mając możliwość porównania cen.


Google maps

Jeśli już dotrzesz do jakiegoś miejsca, ale kompletnie nie ogarniasz komunikacji miejskiej, najlepszą opcją jest Google Maps. Wybierasz miejsce docelowe z obecnej lokalizacji w jakiej jesteś i idziesz tam, gdzie mapka wyznacza drogę. Czasami nie pokazuje na 100%, ale na pewno ułatwia mniej więcej odnaleźć lokalizację.


Wypożyczenie auta/roweru/skutera

W niektórych miejscach dobrze wypożyczyć auto, możemy wtedy bardziej elastyczniej zwiedzać co chcemy, oszczędzać czas i pieniądze na dojazdy kiedy jest na więcej osób. Rower dobry jest w Holandii, a skuter tam, gdzie występują duże korki.


Zakwaterowanie

Natomiast drugą najważniejszą i kosztowną rzeczą podczas wyjazdu jest miejsce do spania. Można spać oczywiście w namiocie, w samochodzie, ale warto wiedzieć, że w niektórych krajach jest to nielegalne. Raczej większość z nas myśli o bardziej komfortowych miejscach.


Booking.com

Najpopularniejsza i bezpieczna strona, gdzie możemy zrobić rezerwację. Jest dużo filtrów takich jak zakres cen, data pobytu, udogodnienia, zdjęcia, opinie, odległość od centrum. Czasami możemy zapłacić na miejscu.


Airbnb.pl

Z racji, że na Airbnb prywatne osoby wynajmują swoje apartamenty, często ceny są niższe niż w hotelach i jest bardziej domowa atmosfera. Właściciele zazwyczaj na miejscu, więc możemy negocjować dodatkowe udogodnienia np. pralka. Klikając TUTAJ macie rabat na rezerwację.


Couchsurfing.com

To akurat dla tych, którzy podróżują sami albo w parze. Prywatne osoby oferują noclegi za darmo, w zamian przywozimy jakiś gadżet ze swojego kraju np. magnes. Często musimy się dostosować do osoby, która daje nam zakwaterowanie, brak prywatności, czasami spanie w tym samym pomieszczeniu.


Jedzenie

Osobiście uważam, że oferty typu all inclusive bardzo ogranicza nasz wyjazd, bo siedzimy cały dzień w hotelach i szkoda nam wyjść, bo przecież wszystko mamy „za darmo”. Ze śniadaniami jeszcze okey, bo człowiek nie musi martwić się i marnować czasu z rana, myśląc „co tu zjeść?”. W zależności od kraju, czasami taniej samemu sobie coś ugotować, a w innych zjeść na mieście. Jednak jednym z celów, w jakich jedziemy za granicę jest poznawanie właśnie nowych smaków, a z racji, że gotujemy na co dzień w domu, tutaj warto to sobie odpuścić.

Nie chodzi tu o to, żeby jeść w najdroższych restauracjach i tego, co jest w naszym kraju. Często lokalne jedzenie jest dużo tańsze. W Azji alkohol jest bardzo drogi, w szczególności w krajach muzułmańskich, w niektórych występuje tylko w 5-gwiazdkowych hotelach. Może na ten czas warto sobie odpuścić pewne „przyjemności”?


Wycieczki

Jak już gdzieś jedziemy to dobrze coś zobaczyć. Oprócz najbardziej popularnych miejsc, często są inne, o których nie wiemy. Podam kilka możliwości, gdzie możemy sobie je wyszukać i lepiej przeżyć nasz wyjazd.


Blogi i vlogi

Oglądanie video podróżniczych i czytanie blogów to najlepsza możliwość informacji o miejscach do zwiedzania, ponieważ zwykle osoby prywatne mówią na podstawie własnych doświadczeń, co im się najbardziej podobało i jakie zasady są w danym miejscu. Chętnie odpowiadają na pytania, piszą ile czasu potrzeba na zwiedzanie i w jaki sposób się poruszać, jak zorganizować sobie wyjazd w danym miejscu.


Grupy podróżnicze i fora

Na Facebooku jest masa grup podróżnych, gdzie ludzie z doświadczeniem dzielą się swoimi historiami i chętnie doradzą kiedy polować na tani lot, jak np. dojechać z lotniska, gdzie kupić bilet na wycieczkę, online czy na miejscu, co najlepiej zwiedzić, gdzie dobrze zjeść.


Tripadvisor

Na tej stronie możemy znaleźć wszystkie atrakcje w jednym miejscu i stworzyć sobie plan podróży. Dodatkowo mamy różne filtry (płatne, bezpłatne, muzea, parki), więc szukamy tylko tego co nas interesuje, wzbogacając nasz wyjazd.


Ubezpieczenie

Jest to bardzo istotna rzecz i nie należy jej pomijać. Jeśli podróżujemy po Unii Europejskiej zaopatrzmy się przynajmniej w kartę EKUZ, jest darmowa pod warunkiem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy jedziemy gdzieś dalej, pytajmy swoich ubezpieczycieli lub szukajmy innych firm. Czytajmy przede wszystkim opinie, bo często występują oszustwa. Lepiej mieć 300 opinii i średnią 3,7/5 niż 15 opinii i średnią 5,0. W przypadku gdy trafi nam się coś złego za granicą, koszty mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Więc lepiej zapłacić 100-300 zł, niż potem być w długach do końca życia.

Ubezpieczenia możemy wykupić od różnych przypadków.. zgubienia bagażu, opóźnionego lotu, wypadków, wizyt u lekarzy czy transportu do kraju w razie śmierci. Jeśli ktoś chce się ubezpieczyć jeszcze bardziej, to warto przeczytać o zalecanych szczepionkach dla turystów.


Internet

Jeśli już sami sobie coś organizujemy internet w telefonie jest dobry żeby znaleźć dane miejsca i być w kontakcie z rodziną. Najlepiej wykupić kartę sim, najszybciej na lotnisku żeby później nie bawić się w szukanie. Bardzo to ułatwia organizację, komunikację i oszczędza czas.


Wiza

W niektórych krajach musimy zapłacić za wizę na miejscu lub online, w innych tylko na miejscu za darmo, a czasem jedyna opcja przez internet. Zwykle trzeba posiadać ważny paszport minimum 6 miesięcy. Wizy kupujmy tylko na stronach rządowych, zazwyczaj z końcówką .gov, ponieważ pośrednicy czasem oszukują i biorą wysokie prowizje.

Stworzenie wycieczki wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Czasami coś może nie wypalić, to oczywiste, ale jeśli chcemy coś nam się nie podoba, łatwo to zmienić. Nie ma możliwości żeby zawieść się na innych czy płakać z powodu bankructwa jakiegoś biura podróży, jak to miało miejsce w ostatnim czasie. Zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na co chcemy i cieszyć się większymi doznaniami podczas podróży w mniej turystycznych miejscach.

A jak wyglądały Wasze pierwsze podróże? Wolicie organizować sami czy jednak przez biuro? Za mną miesięczna podróż całkowicie samej. Możecie przeczytać o tym TUTAJ.

Natalia Dworakowska

Natalia Dworakowska

Ten post ma 4 komentarzy

  1. CZĘŚCI-MOTO

    Cenne wskazówki, na pewno przydadzą się w najbliższe wakacje.

  2. Elka

    Ciekawy artykuł. Interesujący blog.

  3. Arkadiusz

    Super artykuł : ) Ja bym jeszcze dodał:
    – do transportu aplikacje: skyscanner, fly4free.
    – do map aplikacje: maps me, automapa.
    Aplikacje z przelicznikiem walut Currency.
    Strony z pracą połączoną z zwiedzaniem: anyworkanywhere.com, workaway.info, wwoof.net.
    I aplikacje które działają offline: mapy google, tłumacz google, i wspomiana wyżej Currency.
    Do tego strony do poczytania: koniecswiata.net, turystyka.onet.pl/adrenalina, globtroter.pl
    Kamerki: travelwithdrone.com, earthcam.com, camcentral.com, camscape.com
    No i coś dla camperowców: https://kamperemprzezswiat.blogspot.com/2019/05/azja-2018-co-polecamy-2.html

  4. Anonim

    Super artykuł : ) Ja bym jeszcze dodał:
    – do transportu aplikacje: skyscanner, fly4free.
    – do map aplikacje: maps me, automapa.
    Aplikacje z przelicznikiem walut Currency.
    Strony z pracą połączoną z zwiedzaniem: anyworkanywhere.com, workaway.info, wwoof.net.
    I aplikacje które działają offline: mapy google, tłumacz google, i wspomiana wyżej Currency.
    Do tego strony do poczytania: koniecswiata.net, turystyka.onet.pl/adrenalina, globtroter.pl
    Kamerki: travelwithdrone.com, earthcam.com, camcentral.com, camscape.com
    No i coś dla camperowców: https://kamperemprzezswiat.blogspot.com/2019/05/azja-2018-co-polecamy-2.html

Dodaj komentarz