Natalia Dworakowska

Natalia Dworakowska

Jak wygląda praca opiekuna osób starszych w Niemczech?

W dzisiejszym wpisie chciałabym wam powiedzieć, jak wygląda praca opiekuna osób starszych w Niemczech. Informacje na ten temat w internecie są różne, a większości te negatywne. Z czego wynika ta zła sława? Dlaczego praca opiekuna osób starszych w Niemczech jest tak źle opiniowana przez osoby pracujące tam? Tym się właśnie podzielę w owym tekście, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, uczulić, na co zwracać uwagę podczas wyboru agencji, jakie umiejętności są brane pod uwagę oraz na jakie zarobki można liczyć.


Jak wygląda przykładowy dzień pracy opiekuna osób starszych?

Praca opiekuna osób starszych w Niemczech wygląda tak, że przyjeżdżasz to pracy na określony z góry okres (często 6-8 tygodni) i zobowiązujesz się do opieki danym seniorem oraz dbaniem o dom. W domu jesteś praktycznie 24/24. To nie oznacza, że ciągle musisz pracować i coś robić. Większość czasu czuwasz. Czyli jesteś w pobliżu, w razie jak dana osoba będzie potrzebować pomocy. U każdego to wygląda inaczej, ale zwykle praca zaczyna się rano, a kończy wieczorem. Zdarzają się przypadki, że senior potrzebuje pomocy w nocy.

opieka osob starszych w niemczech
Jak wygląda przykładowy dzień pracy opiekuna osób starszych?

Przykład dnia

  • Poranna toaleta – pomoc w ubraniu się i ewentualnie umyciu (często 7-9)
  • Śniadanie – robisz śniadanie, zwykle jecie je razem
  • Spędzenie trochę czasu z seniorem albo senior sam sobie siedzi i ogląda telewizji albo czyta gazetę, Ty w tym czasie możesz zająć się sprzątaniem albo zakupami
  • Kawa i jakieś ciastko, jak masz ochotę, możesz upiec ciasto
  • Przerwa 2-3h dla Ciebie
  • Obiad
  • Spędzenie czasu z seniorem albo senior może sobie zrobić drzemkę, Ty w tym czasie zajmujesz się domem
  • Kolacja
  • Po kolacji często jest już czas wolny, ale czuwasz w razie czego. Może trzeba pomóc seniorowi w położeniu się spać

Oczywiście ten plan dnia może się różnić, w zależności od tego, do kogo trafimy. Czasami zdarzają się wizyty u lekarzy, przychodzą często terapeuci albo fizjoterapeuci do seniora, odwiedza rodzina, znajomi…Bywa, że osoby starsze chodzą kilka razy w tygodniu do domu opieki na kilka godzin, Ty robisz zakupy, albo spacerujesz z seniorem. Wszystko może się wydarzyć.

Jeśli chodzi o wolne, to zwykle jest te 2-3h w ciągu dnia i 2 razy po pół dnia albo cały dzień, ale w praktyce wygląda to różnie i trzeba być trochę walecznym o te wolne. Jeżeli senior jest w takim stanie, że może coś „odwalić” w międzyczasie, to masz tylko wolne, kiedy przyjdzie ktoś z rodziny, znajomi albo fizjoterapeuta. Jeśli senior jest spokojny i może zostawić sam przez jakiś czas, to nie będzie problemu.


Praca opiekuna osób starszych w Niemczech – na jakie zarobki można liczyć?

Wynagrodzenie, na jakie można liczyć, zależy od wielu czynników. Często składają się przede wszystkim znajomość języka (im lepsza znajomość, tym większe pieniądze), doświadczenie, to jak bardzo jest chory senior, ilość osób do opieki, posiadane prawo jazdy i okres, w którym przyjeżdżamy, bo w święta można liczyć na dodatkowe premie. Kolejna sprawa to agencja, przez której pośrednictwo pracujemy.

Suma summarum, średnie miesięczne zarobki wahają się od 1300 do 1600 euro. Można zarobić mniej, można zarobić więcej. Nawet jeśli to jest Twoje pierwsze zlecenie i nie znasz języka, nie zgadzaj się na zarobki poniżej 1200 euro.


Czy praca jako opiekun osób starszych w Niemczech wymaga znajomości języka? Czy można pracować bez języka?

Praca jako opiekun osób starszych to bardzo ciężka praca, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Często opiekunki oburzają się, że zarobki rosną wraz ze znajomością języka. Problem polega na tym, że jest więcej osób bez znajomości lub bardzo nikłą znajomością języka niemieckiego, a tych z dobrą lub bardzo dobrą nieporównywalnie mało. Ci, co uważali na ekonomii, doskonale powinni wiedzieć, że niedobór czegoś powoduje wzrost cen. Trzeba w wielu przypadkach dogadywać się z rodziną, z lekarzem, z fizjoterapeutą, no i przede wszystkim z samym seniorem. Językiem się również pracuje. Osoby starsze potrzebują z kimś porozmawiać, pośmiać się, czasem trzeba ponegocjować, bo seniorzy bywają uparci, albo załatwić jakąś sprawę.

To, że nie znasz języka, nie dyskwalifikuje Cię w żadnym wypadku. Również są zlecenia bez języka albo podstawową znajomością. Niemniej jednak zwykle oznacza to, że zarobki są też niższe i że senior jest w bardzo ciężkim stanie. Wynagrodzenie wynosi wtedy nie więcej niż 1350 euro (choć zdarzają się wyjątki).


Czy znajomość innych języków jest przydatna?

W prawie wszystkich przypadkach wymagana jest znajomość niemieckiego, ale są też zlecenia do osób, które mówią po polsku, ale bardzo sporadycznie. Niekiedy znajdzie się także po angielsku i rosyjsku, ale to są bardzo bardzo rzadkie przypadki.


Co przydaje się w pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech?

W tej pracy najbardziej przydaje się znajomość języka niemieckiego i doświadczenie. Bardzo ciężko znaleźć pierwsze zlecenie bez referencji, dlatego, zanim podejmiesz pracę, poproś kogoś, kim się opiekowałaś (babcia, dziadek, ciotka?), żeby napisał Ci referencje (mogą być w języku polskim). W niektórych miejscach przydaje się także prawo jazdy, bo trzeba wozić seniorów w różne miejsca np. do lekarza albo na zakupy. Nie trzeba kończyć specjalnej szkoły, żeby opiekować się osobami starszymi, chociaż wykształcenie na pewno będzie mile widziane. Bardziej cenne jest doświadczenie, język niemiecki i referencje.

Kolejnymi ważnymi cechami są umiejętność gotowania i sprzątania. Oprócz opieki nad seniorem będziesz zajmować się domem. Nie musisz być profesjonalną sprzątaczką albo kucharką, wystarczą podstawowe rzeczy. Chyba nie muszę dodawać, że przydadzą się tutaj nerwy ze stali, cierpliwość i refleks. Seniorzy są niekiedy trochę jak dzieci. Wystarczy, że spuścisz ich z oka na chwilę, a może się wydarzyć tragedia.

praca-jako-opiekun
Co przydaje się w pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech?

Gdzie szukać ofert pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech?

Można poszukać w Google, ale pojawiają się w wyszukiwaniach wielkie firmy, co oznacza, że firmy te inwestują dużo pieniędzy w marketing i reklamę, lecą na masę, biorą wszystkie zlecenia, a co za tym idzie – mają dużo ofert. Także każdy znajdzie coś dla siebie. Ci bez znajomości języka także. Zdarzają się perełki, ale też miny. Miny w tej branży oznaczają sztele (czyli miejsca pracy), w których nie da się wytrzymać i trzeba uciekać.

Warto poszukać na różnych grupach na FB dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Codziennie przewijają się ogłoszenia firm. Same opiekunki też piszą i pojawia się fala propozycji. Także do wyboru, do koloru! Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeśli masz jakieś pytania, również możesz zadać je na forum. Przykładowe grupy:

Można poszukać też na stronach różnych agencji i bezpośrednio kontaktować się z firmami. Osobiście polecam współpracę z małymi firmami. Jest milej, często płacą więcej i lepiej Cię traktują. Z tym że w większości z nich wymagana jest co najmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Pracowałam z firmą SpektrumWork24 i polecam. Nie miałam z nimi żadnych problemów, pieniądze wypłacane na czas i pomoc w razie problemów. Na początku ciężko było mi znaleźć zlecenie ze względu na mój wiek i brak doświadczenia w tej branży, ale dzięki szczerej pomocy tej firmy, w końcu znalazłam miejsce.


Praca opiekuna osób starszych w Niemczech – co zapewniają agencje?

Agencje pośredniczące zapewniają przede wszystkim zlecenia i załatwianie wszelkich formalności. Ty po prostu dostajesz do podpisania umowę w języku polskim (zwykle umowa zlecenie lub B2B) i to tyle. Oprócz tego zapewniają transport (zwykle bus) od Twojego miejsca zamieszkania bezpośrednio do miejsca pracy i z powrotem. Jeżeli masz ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, to dostajesz kartę EKUZ. Składkami emerytalnymi za bardzo się nie interesuję, bo ten temat jest mi odległy, ale podobno słabo to wygląda, bo kwoty od średniej krajowej.

Jeśli chodzi o warunki na miejscu, to masz do dyspozycji zawsze własny pokój, w większości własną łazienkę oraz dostęp do internetu. Są czasem zlecenia, że masz do dyspozycji cały apartament dla siebie, ale bardzo rzadko. Zwykle dostajesz też rower, a niekiedy i samochód np. do robienia zakupów. Rodzina również daje Tobie pieniądze na zakupy żywnościowe. Powinno to być minimum 50 euro na osobę tygodniowo.


Na co warto zwrócić uwagę, podejmując pracę jako opiekunka osób starszych?

Zmiennik

Zanim pojedziemy na zlecenie, warto wcześniej porozmawiać ze zmiennikiem, czyli osobą, która przebywa obecnie na zleceniu. Zabronienie kontaktu z tą osobą powinno wydawać się podejrzliwe. Bywa i tak, że zlecenie, na które jedziemy, nie było jeszcze nikogo, co nie oznacza coś złego.

Byłam 2 razy na zleceniach jako pierwsza osoba i chwalę sobie. Na początku bali się młodziaka, ale później byli zaskoczeni, że w tym wieku potrafię gotować smacznie i chcieli, żebym przywiozła do nich jakąś koleżankę albo kolegę w moim wieku. Generalnie średnia wieku dla pracowników tej branży to 40-55 lat. Dla rodzin z Niemiec również jest to coś nowego i uczą się jak postępować z nami. Warto porozmawiać w formie wideokonferencji z rodziną i zobaczyć, jak się czujesz. My kobiety mamy bardzo dobrze rozwiniętą intuicję i widzimy czy wszystko jest ok, czy raczej nie.


Pieniądze na zakupy i wolne

Zanim pojedziesz, dowiedz się jak to będzie z wolnym, kiedy dokładnie oraz ile pieniędzy dostaniesz na zakupy tygodniowo. Zwykle kupujesz dla siebie i dla osoby starszej. Nie powinno to być mniej niż 50 euro na osobę tygodniowo. Niemcy lubią oszczędzać, na jedzeniu także.


Opinie w internecie

Jeśli komuś się coś nie spodoba, to często zostawia opinię, a jak się spodoba, to cisza. Zawsze warto podchodzić z rezerwą do opinii w internecie, ale jeżeli tych negatywnych jest bardzo dużo w porównaniu do tych pozytywnych, lampka powinna się zapalić.


Stawka miesięczna a nie za zlecenia

Są firmy – np. Promedica24, które podają stawki za zlecenie, a nie za miesiąc, podczas gdy wszędzie indziej podaje się za miesiąc. Dlatego zwróć na to uwagę, dopytaj, jak nie wiesz i przelicz sobie, ile to wychodzi w skali miesiąca.


Dlaczego panuje taka nienawiść do agencji pracy jako opiekun osób starszych?

Bardzo często na grupach na FB i forach internetowych pojawia się mnóstwo dyskusji krytykujących agencje pracy. Stawia im się zarzuty nicnierobienia i wykorzystywania ludzi w sposób niewolniczy. Nie wiem, dlaczego płacenie komuś 6300 zł miesięcznie nazywa się niewolnictwem. Tak naprawdę nie trzeba nie wiadomo, jakiej szkoły kończyć, czy władać językiem, żeby wykonywać tę pracę. Praca owszem jest ciężka i trzeba być dyspozycyjnym 24/24, ale można pracować 6-8 tygodni, zarobić 9-12 tysięcy, a później mieć tyle samo czasu wolnego w Polsce. O nic nie trzeba się martwić, bo firma prawie wszystko zapewnia. To jest po prostu roszczeniowość niektórych ludzi i nie warto tego czytać.

Kolejną rzeczą jest nicnierobienie, bo panie w biurze sobie siedzą i nic nie robią. Z tym że owe panie często władają perfekcyjnie językiem niemieckim, bo poświęciły dużo czasu na naukę i zajmują się organizacją wyjazdów oraz ponoszą ryzyko w razie niepowodzenia. To tak jakby lekarz powiedział: „Sama zoperuj sobie tę rękę”. Każdy człowiek ma do odegrania jakąś rolę i wykonuje tylko swoją pracę.

Wątpię, czy większość tych burzących się osób dałaby radę znaleźć seniora potrzebującego opieki, ogarnąć wszystkie prawne aspekty, formalności w języku niemieckim i zorganizowała sobie wyjazd do Niemiec. To jest biznes, nikt niczego nie robi za darmo i firma ma prawo zabrać sobie z tego część. To tak jakbyś poszła do sklepu i powiedziała, że chcesz, żeby ten produkt kosztował tyle, za ile go ten sklep kupił, a nie więcej.

Innym bardzo zrozumiałym dla mnie problemem jest niezgodność opisu z rzeczywistością. Zanim gdziekolwiek pojedziesz, masz możliwość zobaczenia w jakim stanie jest senior oraz jakie są warunki mieszkaniowe, a niekiedy zdarza się tak, że dużo rzeczy się różni. Poniżej przykład ogłoszenia:


oferta pracy jako opiekun osob starszych w niemczech
Oferta pracy jako opiekun osób starszych

Pracę opiekuna osób starszych wykonywałam podczas mojego gap year. W tym czasie byłam także au-pair i sporo podróżowałam.

Masz więcej pytań do tematu praca opiekuna osób starszych w Niemczech? Napisz w komentarzu 🙂

Natalia Dworakowska

Natalia Dworakowska

Dodaj komentarz